
Puolitoista vuotta sitten Kauniaisissa asuva Daria Fedorenko tutustui lastensairaalaan. Hänen poikansa Elton syntyi keskosena ja joutui neljäksi päiväksi teho-osastolle.
– Saimme paljon apua ja tukea sairaalasta. Kahvilassa kuulin monenlaisia tarinoita ja tajusin, että meillä kävi valtava tuuri, Fedorenko kertoo.
Perheeseen kuului entuudestaan 3-vuotias Italian vesikoira, Bella. Eltonista ja Bellasta – eli Eltsusta ja Beltsusta – tuli erottamattomat.
Daria sai idean: mitä jos hän kirjoittaisi kaksikosta lastenkirjan. Perheessä puhutaan suomea, ruotsia ja venäjää, mutta koska venäjä on Darian äidinkieli, ensimmäisen version hän teki venäjäksi.
Instagramista hän löysi venäläisen ammattikuvittajan, Julia Malykhin.
Puolen vuoden kuluttua 20-sivuinen ja 2–5-vuotiaille suunnattu kirja oli valmis.
Daria pohti, että ehkä joku muukin nauttisi Eltsun ja Beltsun tarinasta.
Hän käännätti kirjan kavereittensa avulla suomeksi ja ruotsiksi ja venäjäksi ja tilasi 225 kappaleen omakustannepainoksen.
Daria myy kirjaa 17:llä eurolla. Puolet summasta kattaa painokustannukset, loppuosa menee hyväntekeväisyyteen.
– Olen taipuvainen auttamaan. Kummeille lahjoitan, sillä Kummien tuki menee lapsille.
Kirjaa voi tilata Darian Instagram- tai Facebook-tilin kautta. Instassa: eltsu_ja_beltsu ja Facebookissa Eltsu ja Beltsu.
Teksti: Laura Koljonen