Tekemistä, iloa, aikaa – kolme KummiKamua kertoo, mitä on odotettavissa

Lastenklinikoiden Kummit pilotoi KummiKamu-toimintaa kolmessa yliopistollisessa lastensairaalassa: Oulussa, Kuopiossa ja Turussa. Kolme KummiKamua kertoo, millaisia KummiKamuja he aikovat olla.

Laura Sillanpää hyödyntää taideosaamistaan KummiKamuna. (Kuva: Kaisa Koulu)

Laura Sillanpää, Tyks: ”KummiKamun työ on täynnä mahdollisuuksia!” 

”Toimin Kummien kasvoina sairaalassa ja tuon iloa ja olen tukena. Koen, että tämänkaltaiselle toiminnalle on tarvetta, ja työ tuntuu innostavalta ja kiinnostavalta. On kiva valjastaa oma idearikkaus sairaalan hyväksi. KummiKamuna suunnitelmissa on ainakin kuvataidetta, teatteri-ilmaisua, muotoilua, leffailtoja, tapahtumapäiviä… Tässä pestissä voin myös hyödyntää taideosaamistani nukketeatterimaailmasta. Lisähaastetta tuo se, että tekemisen pitää soveltua pienestä lapsesta teiniin.

Toimimme yhteistyössä sairaalaklovnien kanssa. Muiden sairaaloiden KummiKamut ovat entuudestaan tuttuja, ja heidän kanssaan on tarkoitus jakaa ideoita ja kokemuksia. KummiKamun työ on täynnä mahdollisuuksia!

”KummiKamuna suunnitelmissa on ainakin kuvataidetta, teatteri-ilmaisua, muotoilua, leffailtoja, tapahtumapäiviä…”

Olen toiminut sairaalaklovnina vuodesta 2015. On kiinnostavaa tutkia, miltä tuntuu mennä sairaalaan omalla naamallaan ilman klovninnenää. Nenä on naamio, ja siksi myös eräänlainen suoja, kun tilanteet ovat intensiivisiä. Saattaa olla, että KummiKamuna olo on haavoittuvampaa, sillä siinä roolissa olen enemmän omana itsenäni. Mutta toisaalta KummiKamuna voi löytyä erilainen side ja yhteys sellaisten lasten kanssa, jotka eivätkä koe, että pellet ovat heidän juttunsa.”

Kimmo Hirvenmäki odottaa kivoja kohtaamisia. (Kuva: Outi Koivula)

Kimmo Hirvenmäki, Oys: ”Pakko myöntää, että jännittää”

”KummiKamu on pari päivää viikossa lastensairaalassa toimiva kamu, joka lisää potilaiden hyvinvointia. KummiKamu on tarkoitettu erityisesti niille, jotka viettävät sairaalassa pidempiä aikoja ja kaipaavat eniten ajanvietettä. Toivottavasti meidän keksimämme tekemisen ansiosta sairaalassa olisi vähän kivempi olla.

Olen toiminut sairaalaklovnina vuodesta 2012, joten tiedän, miten sairaala toimii. KummiKamuksi halusin samasta syystä kuin sairaalaklovniksi: näen työn merkityksellisyyden. Silti on pakko myöntää, että jännittää, sillä rooli on erilainen kuin klovnin.

”KummiKamuksi halusin samasta syystä kuin sairaalaklovniksi: näen työn merkityksellisyyden.”

Ensimmäinen ponnistus KummiKamuna oli ennen juhannusta järjestetyt Oysin leikkipihan avajaiset. Varsinainen työ alkaa elokuussa.

Odotan syksyltä mukavia kohtaamisia ja yhteistä toimintaa lasten ja perheiden kanssa. Toivon, että pystyn vastaamaan toiveisiin sekä lisäämään sairaalassa olijoiden ja työyhteisön yhteisöllisyyttä. Tämä on varsinainen aitiopaikka yhteisverkoston luomiseen!”

Elina Selamo haluaa pysähtyä potilaiden äärelle. (Kuva: Elinan kotialbumi)

Elina Selamo, KYS: ”Voisin olla se tyyppi, jolla on mahdollisuus pysähtyä ja antaa aikaa”

”KummiKamuna tehtäväni on suunnitella yhteistyössä potilasperheiden ja henkilökunnan kanssa kaikkea kivaa tekemistä. Tykkään tehdä töitä lasten ja nuorten kanssa, ja tätä työtä voi tehdä omia taitojaan hyödyntäen.

Toiminnan sisällöiksi olen pohtinut ainakin sarjakuvan tekemistä, maalaamista sekä laulu- ja rap-lyriikan kirjoittamista. Todennäköisesti kokeilen KummiKamuna myös tanssin ja liikkeen mahdollisuuksia.

”Odotan sitä, että voin mahdollistaa tilanteita, joissa perheet saavat hengähdyshetkiä ja ajatukset pois sairaalassa olosta.”

Odotan sitä, että voin mahdollistaa tilanteita, joissa perheet saavat hengähdyshetkiä ja ajatukset pois sairaalassa olosta. Kokemuksieni mukaan sairaala-arki on usein hyvin kiireistä, joten toivon, että voisin olla se tyyppi, jolla on mahdollisuus pysähtyä ja antaa aikaa lapsille ja perheille, jotka sitä sillä hetkellä tarvitsevat.”

Teksti: Laura Koljonen

MIKÄ? KummiKamu tuo iloista tekemistä sairaaloihin

  • Lastenklinikoiden Kummit aloittaa kolmessa yliopistollisessa lastensairaalassa – Oulussa, Kuopiossa ja Turussa – KummiKamu-pilotin.
  • Vuosina 2025–2026 toteutettava hanke tuo sairaaloihin KummiKamun, jonka tehtävänä on järjestää potilaille iloa ja ohjelmaa parina päivänä viikossa.
  • KummiKamu-toimintaa toteuttavat Sairaalaklovnit ry:n ammattilaiset.
  • KummiKamut kuuluu Kummitassut-ohjelmaan, joka on kehitetty lisäämään pienten potilaiden ja heidän perheidensä hyvinvointia sairaala-aikana.

Lue lisää KummiKamuista.

Tule mukaan lahjoittajaksi

Lähde mukaan pienten potilaiden tukijoukkoihin lahjoittamalla.

Jaa tämä sivu somessa

Tärkeän asian välittäminen eteenpäin on aina hyvä ajatus. Tästä voit sen tehdä! ♥